Silniki elektryczne wysokiego napięcia

wysokiego napięcia

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z silnikami elektrycznymi, które napędzają przenośniki taśmowe, elektrownie czy huty, potrzebujesz ich, aby pobierały stałą ilość prądu, jednocześnie utrzymując chłodzenie ich wnętrza. Ale inżynierowie elektrycy odkryli, że część tego prądu jest tracona wzdłuż przewodów i uzwojeń, które go przenoszą. Silniki elektryczne wysokiego napięcia mogą z czasem pomóc zmniejszyć tę marnowaną moc, ale nie są tak powszechne jak silniki o standardowym napięciu ze względu na wyzwania związane z ich tworzeniem.

Jedną z głównych przeszkód do pokonania w przypadku silników wysokonapięciowych jest fakt, że wymagają one większej izolacji niż silniki o standardowym napięciu, aby poradzić sobie z wyższym napięciem. Dodatkowa izolacja zwiększa rozmiar stojana i wirnika, co powoduje, że silnik jest cięższy. To z kolei prowadzi do dodatkowych kosztów materiałów i robocizny. Warto jednak w to zainwestować, ponieważ silniki są znacznie trwalsze i mogą pracować w założonych parametrach przez dłuższy czas.

silniki elektryczne wysokiego napięcia

Kolejnym wyzwaniem związanym z silnikami wysokonapięciowymi jest to, że nie są one tak energooszczędne jak silniki na napięcie standardowe. Dodatkowe napięcie zmusza części magnetyczne do częstszego działania, co zużywa więcej prądu niż normalnie. Im bardziej silnik jest eksploatowany poza parametrami projektowymi, tym szybciej ulegnie zniszczeniu i będzie wymagał kosztownych napraw lub wymian.

Trzecią przeszkodą w przypadku silników wysokonapięciowych jest to, że nie jest tak łatwo podłączyć je do sieci, szczególnie w dużych zastosowaniach przemysłowych. To nie jest prosta sprawa, aby uruchomić je bezpośrednio z sieci elektrycznej, ponieważ wymagałoby to bardzo skomplikowanego systemu elektrycznego do kontrolowania mocy biernej i stabilizacji sieci dystrybucyjnej.

Silniki elektryczne wysokiego napięcia

Kluczem do pokonania tych przeszkód jest zastosowanie zaawansowanych materiałów do izolacji, uzwojeń i innych elementów silnika. Na przykład nowa technologia zwana usieciowanym polietylenem (XLPE) pozwoliła na uzyskanie wyższych temperatur niż taśma mikowa i inne tradycyjne materiały izolacyjne. Jest to szczególnie ważne, ponieważ silniki wysokonapięciowe są zwykle używane w trudnych warunkach, w których chłodzenie powietrzem i wodą może nie być dostępne.

Ponadto silniki zaprojektowane do pracy pod wysokim napięciem muszą mieć lepszą wydajność termiczną, aby poradzić sobie z dodatkową mocą. Aby to zrobić, muszą mieć większą szczelinę powietrzną i mieć bardziej wytrzymałą konstrukcję uzwojenia.

Wysokonapięciowy silnik elektryczny serii Y (10KV) firmy Menzel został zbudowany w celu zaspokojenia tych potrzeb i charakteryzuje się zwartą konstrukcją, niewielką wagą, niskim poziomem hałasu, niewielkimi wibracjami, niezawodną pracą oraz wygodną instalacją i konserwacją. Jest również zgodny z normami przeciwwybuchowymi, dzięki czemu nadaje się do obszarów roboczych narażonych na atmosferę wybuchową. Należą do nich fabryki cementu i stali, budowa instalacji oraz systemy oczyszczania, uzdatniania i odsalania wody. Ponadto seria Y idealnie nadaje się do pomp, sprężarek, wentylatorów i dmuchaw, maszyn papierniczych i innych urządzeń w przemyśle ciężkim.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *